7.9.2023

Hradec Králové má první pasivní dům. Místní developer NOHO pomáhá nastartovat rozvoj opomíjené čtvrti Kukleny

Hradec Králové, 7. září 2023 – Na brownfieldu v královehradecké čtvrti Kukleny vyrostl první pasivní bytový dům s názvem Cihlovka 2. Za jeho realizací stojí královohradecký rodinný developer NOHO, který se specializuje na udržitelnou výstavbu. Budova se skládá ze 48 bytů a dvou komerčních jednotek. První obyvatelé se do svých nových domovů nastěhují koncem září. Výše investice přesáhly 200 milionů korun, přičemž všechny byty se rozprodaly během několika týdnů po zahájení prodeje.

Nejdříve továrna, poté cukrovar a koželužna. Dlouho chátrající brownfield, na jehož místě nyní vznikla již druhá etapa projektu bytového domu Cihlovka několik let sloužil také na výrobu automobilů. Dnes se tam vrací život v podobě nového bytového domu plného udržitelných a inovativních technologií. Aktuálně dokončený projekt z pera společnosti NOHO získal prvenství dosud jediného pasivního domu v regionu a pomáhá tak oživit královéhradeckou čtvrť Kukleny.

„První etapa Cihlovky, kterou jsme dokončili před dvěma lety byla taková vlaštovka v revitalizaci Kuklen. Již tehdy jsme stavěli s maximálním důrazem na udržitelná řešení. Začali jsme instalovat fotovoltaiku se sdruženým elektroměrem na patře, automatické větrání s rekuperací a nechyběla vynikající tepelná izolace. Nicméně ve druhé etapě Cihlovky jsme se posunuli ještě o stupeň výše. Přidali jsme hlubinné tepelné čerpadlo, v základu nainstalovanou chytrou domácnost pro efektivnější nakládání s energiemi a obyvatelé budou moci fungovat v rámci unikátní energetické komunity,“ řekl Tomáš Vrbický, zakladatel společnosti NOHO.

V porovnání s běžnou novostavbou spotřebuje Cihlovka daleko méně energie na běžný provoz. Potřeba energie na vytápění činí pouze 15 kWh/m2 za rok, u klasické novostavby to je 25-50 kWh/m2 za rok a u staršího domu se tato pohybuje mezi 90-180 kWh/m2 za rok. V některých ohledech Cihlovka předčí i požadované standardy na pasivní bytový dům. Podle nich se například za jednu hodinu nesmí kvůli netěsnostem v konstrukci domu vyměnit víc než 60 % vnitřního objemu vzduchu, u Cihlovky tato hodnota dosahuje pouhých 10 %.

Koželužna v novém

Bytový dům Cihlovka 2 se skládá z šesti nadzemních a jednoho podzemního podlaží s parkovacími místy, přičemž přízemí je určeno i pro komerční prostory. Část z nich využije developer pro své kanceláře a část obsadí zubní ordinace. Řešení pater je dispozičně obdobné, pouze ustoupené šesté nadzemní podlaží obsahuje atypické byty s prostornými terasami. V projektu jsou zastoupeny různé velikostní kategorie bytů (od 1+kk až 4+kk).

Všech 27 parkovacích míst je vybaveno přípravou na elektrické nabíjení, s tím, že několik wallboxů je již součástí garáží. Obyvatelé bytového domu navíc budou mít k dispozici také sdílené vozidlo. „Filozofie, se kterou moderní bydlení připravujeme nezačíná a nekončí na prahu našich domů. Chceme, aby naše starost o přírodu byla co nejkomplexnější, a proto si klademe za cíl obyvatelům ukázat i jiné možnosti, než jsou města přeplněná automobily. Rádi bychom lidi motivovali k tomu, že každá domácnost nemusí dennodenně používat vlastní automobil,“ doplnil Vrbický.

Druhá etapa Cihlovky vzešla jako v případě té první z dílny architektonického studia Med Pavlík. Celý areál si ponechal svůj výrazný industriální otisk. Jeho dominantu tvoří starý tovární komín úzce sousedící s novostavbou. Autoři pro něj po zrestaurování dokonce našli praktické využití, kdy je napojen na rekuperaci a slouží k odvodu znečištěného vzduchu. Specifický je i materiál, ze kterého je bytový dům postaven, tedy z betonu a vápenopískového zdiva. Ten disponuje oproti klasickým cihlám lepšími akustickými, tepelnými i vzduchotěsnými vlastnostmi.

Participativní plánování

Obytné místnosti bytů jsou situovány směrem k náměstí, které by se do budoucna mělo stát chloubou Kuklen. Na jeho výstavbu již město vypsalo architektonickou soutěž, realizace nového náměstí se ale odhaduje až v horizontu příštích pěti až deseti let. Společnost NOHO proto spustila participativní projekt, na základě, kterého vznikne náměstí provizorní. Již letos na podzim by se tak místo mohlo dočkat prvních veřejných prvků, které celý prostor zvelebí.

Součástí celého procesu bylo setkání s veřejností, kterého se mimo jiné zúčastnili i budoucí obyvatelé Cihlovky. „Jako benefit této aktivity vnímám i to, že naši noví sousedé měli nejen možnost přímo ovlivnit proměnu veřejného prostoru, ale zároveň se seznámit s nově přistěhovanými i dosavadními obyvateli Kuklen,“popsal Vrbický.

Komunitní soužití

Právě důraz na komunitní soužití je velkým motivem všech projektů developera NOHO, který si v místech svého působení vždy zakládá na dlouhodobé působnosti a postupném rozvoji. V rámci Cihlovky 2 bylo vytvořeno energetické společenství, jehož se stala Cihlovka prvním členem. Postupně se budou připojovat další dokončené projekty v okolí. Mezi ně bude patřit například Sousedství, které je nyní ve fázi zisku stavebního povolení a mělo by se stát první uhlíkově neutrální čtvrtí za provozu.

„Klíčem každého energetického společenství je, že přináší zisk všem zúčastněným, kteří se svými zdroji nakládají v tom nejlepším zájmu. Těmi zdroji je fotovoltaika se zásobníky pro přebytky na ohřev užitkové vody a tepelné čerpadlo typu země-voda,” upřesnil Vrbický.

Podle prvků komunitního soužití chce developer motivovat lidi, aby i po nastěhování žili udržitelně a skutečně využívali potenciál udržitelných technologií. V plánu je spuštění sdílené aplikace, ve které jednotliví členové společenství uvidí, kolik v danou chvíli stojí elektřina a podle toho budou například zapínat přístroje. „Obyvatelé tak budou moci mezi sebou, s nadsázkou řečeno, soutěžit – komu se daří lépe hospodařit. To bude ale nadstavba, která samozřejmě nebude povinná. Komunitní energetika už z principu lidi navádí, aby se chovali udržitelně, nicméně každý si svobodně může nastavit svou laťku,“ uzavřel Vrbický.  

Pasivní dům je stavba, která splňuje dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Aby mohl být dům označován za pasivní, musí splňovat několik kritérií, mezi nimi například:  

·       Celková spotřeba energie spojená s provozem domu nesmí za rok překročit 120 kWh/m2

·       Roční potřeba energie na vytápění nesmí překročit 15 kWh/m2 vytápěné plochy

·       Za jednu hodinu se nesmí kvůli netěsnostem v konstrukci domu vyměnit víc než 60 % vnitřního objemu vzduchu

NOHO je rodinná developerská firma z Hradce Králové stavějící na hodnotách udržitelnosti, šetrného rozvoje a inovací. V roce 2016 ji založil Tomáš Vrbický se svým otcem. Firma realizovala dohromady 100 bytových jednotek. Mezi nejznámější projekty patří Cihlovka 1 a Cihlovka 2 v královehradecké čtvrti Kukleny. V rámci Cihlovky 2 je nyní dokončen první pasivní bytový dům v Hradci Králové. Na Cihlovku bude plynule navazovat aktuálně připravovaný projekt Sousedství zahrnující 150 bytových jednotek – projekt má za cíl být první uhlíkově neutrální lokalitou za provozu v ČR. Jedná se o přestavbu velkého brownfieldu. Důkazem, že autoři se vydali tím správným směrem je několik ocenění, kterých se Cihlovky dočkaly – patří mezi ně například ocenění v rámci soutěže Stavba roku Královehradeckého kraje nebo realitní projekt roku Královehradeckého kraje.