15.6.2023

Obyvatelé Kuklen volají nejen po dětském hřišti, zeleni a lavičkách. Díky lokálnímu developerovi NOHO se mohou zapojit do tvorby provizorního náměstí, které by mohlo vzniknout už letos

Hradec Králové, 18. května 2023 – Královehradecká čtvrť Kukleny se dlouhodobě potýká s nedostatkem veřejného prostranství. To by mohlo vyřešit provizorní náměstí, za jehož plánovanou výstavou stojí expert na udržitelnou výstavbu, lokální developer NOHO. Do celého procesu zapojuje místní obyvatele prostřednictvím řady aktivit a workshopů, které vyvrcholily setkáním s veřejností během posledního dubnového týdne. Developer chce do výstavby investovat řádově milion korun, přičemž s prvními úpravami by se mohlo začít již na podzim letošního roku.

Provizorní náměstí možná už letos, trvalé nejdříve za pět let

Kukleny ležící na západním okraji města Hradec Králové aktuálně prochází dynamickým rozvojem. Podle plánů magistrátu by se čtvrť do roku 2030 měla výrazně proměnit včetně výstavby domova pro seniory, několika nových parků i náměstí. Právě realizace náměstí ale z důvodu vypsání architektonické soutěže začne nejdříve za pět let. Jde o prostranství, které se nachází v těsném sousedství projektu Cihlovka 2, prvního pasivního bytového domu v Hradci Králové, do kterého se už se v druhé půli letošního roku nastěhují noví obyvatelé. Místní developer se tak rozhodl do zvelebování přilehlého okolí pustit co nejdříve.

„V Kuklenách působíme dlouhodobě a rozhodně nejsme typ developera, který by po dokončení projektu z místa utekl a o další dění se více nezajímal. Navíc máme to štěstí, že tu existuje výborná komunita, která nám jen potvrzuje, že organizace podobných akcí má velký význam. Když už do něčeho investujeme svůj čas a peníze, chceme, aby to místní obyvatelé skutečně využívali a odpovídalo to alespoň přibližně jejich představám,“ uvedl Tomáš Vrbický, zakladatel NOHO.

Participativní proces navrhování náměstí se skládal z několika fází. Mezi obyvatele byl distribuován online dotazník a do rozhodování byli také zapojeni žáci tří ročníků místní základní školy prostřednictvím zábavně-edukativních workshopů. Vyvrcholením celého projektu bylo setkání s veřejností, během kterého se prezentovaly dosavadní sesbírané návrhy. Hlavním bodem pak byla společní diskuze. K vidění byly ale také například nakreslené návrhy žáků místní školy a ke sdílení dalších kreativních nápadů sloužily například projektové karty.

Ze stovky sesbíraných odpovědí z online dotazníků vyplynulo, že obyvatelé by na náměstí nejvíce ocenili zeleň s lavičkami, dětské hřiště a prostor pro pořádání komunitních akcí. Většina z účastníků veřejného setkání se shodla, že se jedná o nedostatkové položky v okolí. Obyvatelé dále ocenili snahu developera o zapojení místních do veřejného dění.

Místní obyvatelé rádi přiloží ruku k dílu

Developer NOHO ale pouze u návrhů na provizorního náměstí nekončí, rád by místní obyvatele zapojil i do jeho samotné přestavby. „Myslím, že by to mohla být hezká společná aktivita a další prostředek k neformálnímu setkání – ať už by šlo o sázení záhonů nebo sestavování posezení z palet. Navíc je to skvělá příležitost, jak se mohou do kuklenské komunity začlenit i budoucí obyvatelé, kteří se sem brzy nastěhují,“ “ vysvětlil Vrbický, přičemž hned několik obyvatel během veřejného setkání vyslovilo o podobné aktivity zájem.

Finální návrh provizorního náměstí by měl být hotový do poloviny letošního roku. Termín realizace se bude odvíjet od konkrétní podoby navrhovaných prvků, a toho, zda budou podléhat stavebnímu povolení. V případě, že tomu tak nebude, s úpravami by se mělo začít ve třetím čtvrtletí letošního roku a náměstí by tak mělo být zpřístupněno obyvatelům do konce roku 2023. Některé prvky (zejména týkající se úpravy zeleně) by se přidávaly ještě na jaře příštího roku. Samotnou přestavbu náměstí zainvestuje NOHO, které má od města pozemek propůjčený do doby, než vnikne nové náměstí. O údržbě se nyní jedná, pravděpodobně však bude spadat do kompetencí města.

NOHO je rodinná developerská firma z Hradce Králové stavějící na hodnotách udržitelnosti, šetrného rozvoje a inovací. V roce 2016 ji založil Tomáš Vrbický se svým otcem. Firma realizovala dohromady 100 bytových jednotek. Mezi nejznámější projekty patří Cihlovka 1 a Cihlovka 2 v královehradecké čtvrti Kukleny. V rámci Cihlovky 2 je nyní dokončen první pasivní bytový dům v Hradci Králové. Na Cihlovku bude plynule navazovat aktuálně připravovaný projekt Sousedství zahrnující 150 bytových jednotek – projekt má za cíl být první uhlíkově neutrální lokalitou za provozu v ČR. Jedná se o přestavbu velkého brownfieldu. Důkazem, že autoři se vydali tím správným směrem je několik ocenění, kterých se Cihlovky dočkaly – patří mezi ně například ocenění v rámci soutěže Stavba roku Královehradeckého kraje nebo realitní projekt roku Královehradeckého kraje.